۱۴۰۱ سه شنبه ۱۸ مرداد
رویدادهای ویژه
نشست چشم انداز توسعه شهرستان با محوریت راه آهن
نشست چشم انداز توسعه شهرستان با محوریت راه آهن روابط عمومی راه‌آهن زاگرس از نشست چشم انداز توسعه شهرستان با محوریت راه‌آهن با حضور دکتر حسنوند نماینده مجلس شورای اسلامی ، مهندس جهانگیری فرماندار و مسئولین راه آهن در این اداره کل خبر داد .

روابط عمومی راه‌آهن زاگرس از نشست چشم انداز توسعه شهرستان با محوریت راه‌آهن با حضور دکتر حسنوند نماینده مجلس شورای اسلامی  ، مهندس جهانگیری فرماندار و مسئولین راه آهن در این اداره کل خبر داد .

      حسن زیودار مدیر کل راه آهن زاگرس در این خصوص افزود : نقش راه‌آهن در چشم انداز توسعه شهرستان را میتوان به سه دسته تقسیم کرد ،توسعه فضای فرهنگی مانند موزه که نقش  بسیار مهمی در توسعه فرهنگی شهر دارد و در این راستا با همکاری مسئولین شهرستان و راه‌آهن موزه ریلی ایجاد شد که ان‌شاءالله در فاز دوم در حال ایجاد بخش موزه اسناد و مکاتبات هستیم . لازم به ذکر است که موزه ریلی راه‌آهن زاگرس اولین موزه های ریلی بوده که در راه‌آهن افتتاح گردیده است .

      وی ادامه داد: باتوجه به عبور خط ریلی و همجواری ساکنین در حاشیه ریلی و ارتقائ ایمنی سیر حرکت قطارها در همین راستا زیرگذرهایی که مسدود شده بودند با هماهنگی های لازم و کسب مجوزه های اخذ شده در بلاک اندیمشکدوکوهه در آینده نزدیک به بازگشایی 6 زیرگذر جهت رفاه حال همشهریان و تردد آنها ایجاد می‌گردد و همچنین 3 دستگاه پل عابر پیاده که پایه‌های آنها نیز در همین بلاک نصب شده است در دستور کار قرار گرفت که تکمیل و نصب گردد .

      وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان اندیمشک ورودی استان خوزستان می‌باشد این اداره کل  در نظر دارد با هماهنگی های لازم با شهرداری شهرستان جهت ایجاد یک منظره چشم نواز در مسیر بلاک اندیمشک دوکوهه با عنوان مسیر سبز اقدام نماید .

        وی در بخش توسعه اقتصادی جهت توسعه شهرستان به دهکده لجستیک اشاره کرد و گفت : در همین راستا اقدامات لازم برابربرنامه و با  هماهنگی مسئولین شهرستان ، استان و راه‌آهن زاگرس به نمایندگی از راه آهن ج.ا.ا انجام شده و صورت گرفته است و همچنین با مساعدت و پیگیریهای نماینده محترم شهرستان اندیمشک  باآقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت  و درمان جهت اخذ مجوز ایجاد بیمارستان فوق تخصصی قلب  در ساختمان قدیمی شهید بهشتی راه‌آهن جهت حال رفاه همکاران و همشهریان عزیز در دست اقدام است .

 دکتر فریدون حسنوند نماینده محترم شهرستان اندیمشک در مجلس شورای اسلامی در جلسه نقش راه‌آهن در چشم انداز توسعه اندیمشک ، راه آهن را بخش مهمی از هویت معیشتی ، فرهنگی و اجتماعی مردم اندیمشک دانست و با اشاره به نقش راه‌آهن در طول تاریخ شهرستان به ویژه دفاع مقدس عنوان کردظرفیت راه‌آهن نه تنها مختص به اندیمشک ، خوزستان و ایران بلکه بین المللی است و اتصال خطوط راه آهن به کشورهای همسایه و آسیای میانه فرصتی بی‌نظیر برای رشد اقتصادی منطقه می‌باشد که باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برد.

دکتر حسنوند بندر خشک و دهکده لجستیک شهرستان اندیمشک را بازوی اقتصادی مهم استان خوزستان معرفی کرد و افزود: این بندر بین المللی ظرفیت حمل و نقل بیش از پنجاه میلیون تن کالا از اندیمشک به سایر نقاط ایران و کشورهای همسایه دارد که این رقم در مقایسه با حمل و نقل چهارصد هزار تنی فعلی راه‌آهن موجب اشتغال ، امنیت و توسعه زیرساخت های مختلف شهرستان است.

شهرستان اندیمشک با بندر خشک می تواند نقطه اتصال خلیج فارس به کل کشور از طریق راه‌آهن و راه های جاده ای باشد

وی گفت راه‌آهن می‌تواند در عمران شهری با توجه به حوزه جغرافیایی مشترک با شهرداری، با همکاری این نهاد در توسعه و زیباسازی شهری اثر زیادی بگذارد. طرح های دیوار سبز ، پارک ها و بوستان ها و زیباسازی ورودی شهر از جمله مواردیست که توسط راه‌آهن صورت می گیرد.

دکتر حسنوند با بیان اینکه همه ما در کشتی توسعه درحال حرکت هستیم و نباید اجازه دهیم خرده فرهنگ های غلط از جمله قومی گرایی مانع توسعه و پیشرفت گردد ،ادامه داد:

اصلاح فرهنگ مدیریتی با دوری از روزمرگی اداری، تقویت نشاط اداری و ترسیم چشم انداز از مهمترین ماموریت های امروز مسؤلین است.

فرماندار شهرستان اندیمشک نقش راه‌آهن را در منطقه بسیار مهم دانست و گفت : از این ظرفیت برای توسعه شهرستان استفاده می شود .

مهندس جهانگیری در نشست چشم انداز توسعه شهرستان با محور راه‌آهن افزود: راه‌آهن یک ظرفیت شاخص برای شهرستان اندیمشک است و استفاده از این ظرفیت برای توسعه منطقه و حتی استان ضروری است .

وی ادامه داد: اجرای طرح های متناسب با این ظرفیت نیازمند همت و همدلی جمعی است کما اینکه طی سال های اخیر شاهد جهش خوبی در روند تحقق طرح های مرتبط با راه‌آهن بوده‌ایم .

وی با اشاره به طرح دهکده لجستیک بیان کرد : دهکده لجستیک برای کشور و استان و بعد اندیمشک اهمیت اقتصادی دارد یعنی کل کشور از مزایای این طرح استفاده خواهد کرد .

 

1399/09/03 تاریخ بروزرسانی :
232 تعداد بازدید :
کليه حقوق محتواي اين سايت متعلق به راه آهن جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
Powered by DorsaPortal